Home > E - Marketing > Ali Selim Aytuna – Mobil Ticaret

Ali Selim Aytuna – Mobil Ticaret

"Ali Selim Aytuna""Nokia Turkey" "Ali Selim Aytuna LinkedIn"  Nokia Türkiye‘de Servisler ve Çözümler Yöneticisi olan Ali Selim Aytuna geçen hafta dünyadaki global hareket ve onun türkiyedeki yansımalarını kısaca anlattı. Ali Selim Aytuna ODTU Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümünü bitirdikten sonra yüksek lisansını Koç Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde tamamlamıştır. Birçok yayınlanan  akademik makalesi bulunan Ali Selim Aytuna TÜBİTAK Bilimsel Yayın Teşvik Ödülü almıştır.

Ali Selim Aytunanın verdiği bilgilere gore şuan dünyada mobil cihazdan internete bağlanan 1 milyar kullanıcı bulunurken, 2015 yılında bu rakam 2,7"Nokia Ovi Store" milyara ulaşılacağı tahmin edilmektedir, bunun yanı sıra şu anda bilgisayardan internete bağlanan kullanıcı sayısı 1,5 milyardan 1,6 milyara yükseleceği düşünülmekte. Bu da gelecekte bir çok insan ilk defa internete cep telefonundan bağlanacağını göstermektedir. Nokia şirketinin açıkladığı stratejiye gore, Nokia 1 milyar kişiyi hayatında ilk internet bağlantısını Nokia standart (smart phone olmayan) telefonlarından bağlayacak. Mobil cihazlarının kullanımı yaygınlaştıkça telefonlar için hazırlanmış uygulamalara da talep artmaktadır. 2010 yılında internetten indirilen "Angry Birds"uygulama sayısı 5 milyar iken, 2012’de bu rakam 50 milyar olacağı öngörülmektedir. Bunun gibi hızlı bir büyüme başka bir sektörde görülmesi neredeyse imkansızdır. Türkiye mobil uygulama kullanımında dünyada 2. Sırada yerini almakta. Türkiyede indirilen toplam 40 milyon uygulamanın 1,5 milyonu OVI mağazasından indirilmektedir.

Bugünlerde en popüler oyunların biri olarak bilinen Angry Birds yapımcısı Peter Vesterbacka (Rovio Mobile) Times dergisinin yayınladığı, dünyaya yön veren (most influential people) 100 kişinin birisi olarak seçildi. Peter Vesterbacka listede facebook kurucusu Mark Zuckerberg’ten hemem sonra yer almaktadır.

Ali Selim Aytunanya göre piyasa gittikçe demokratikleşecek. Eskilerde olduğu gibi şirketler/markalar kendi etraflarında duvar örmekten vazgeçecekler. Bunun bugünkü örneklerinden birkaçı ise Apple bilgisayarların standart x86 mimarisine geçişi, AOL yerini google gibi arama motorlarına bırakması ve dot.com gibi zamanın devlerin yerine Google Analytics’in gelmesi sayılabilir.

"Time Magazine 100 most influential people 2011""National Geographic Angry Birds"CoHous adlı mobil oyun şirketiyle oluşturulan Bul Karayı Al Parayı, Davul Zurna, Fetih, ve İstila adlı oyunlar ünlü Guitar Hero, Angry Birds gibi oyunların türkçeleştirilmiş versiyonu olup Türk mobil kullanıcılarının gönüllerinde taht kurmayı başardı.

Ali Selim Aytunanya göre mobil cihazların en büyük avantajlarından biri anahtar ve cüzdan olduğu gibi insanların her zaman yanında bulundurmalarıdır. Bu özeliği sayesinde kullanıcıların konumlarını belirlemede kolaylıkla kullanılabilir ve kişiye özel pazarlama imkanı tanır. NFC teknolojisinin sağladığı imkanların bazıları: sıklıkla gittiğimiz restoranda kendi ID’niz olarak kullanılabilir, belirli indirimlerden yararlanabilir, aynı zamanda sizin bu mekana ne sıklıkla geldiğiniz ve "Guitar Hero"önemli bir müşteri olduğunuzu belirtmekte işe yarar, film reklam afişine dokundurarak cebinizde o filmin fragmanını izleyebilir ve arkadaşınızın telefonunu sadece telefonlarınızı dokundurarak alabilirsiniz.

"Davul Zurna"

Advertisements
Categories: E - Marketing
  1. No comments yet.
  1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: