Home > E - Marketing > Emre Güzer – Garanti Ödeme Sistemleri.

Emre Güzer – Garanti Ödeme Sistemleri.

Y. Emre GuzerGaranti Baknasının E-Ticaret Ürün Yöneticisi olan  Emre Güzer e-ticaretteki ödeme sistemleri, güvenlik vee-ticaretin nereye gittiğinden bahsettiGaranti Bank. Emre Güzere göre 2007 senesinde herkesin hayali insanların nerede olduğunu bilmekti. Oysa bugün en büyük kitlelere nerde ve nasıl ulaşılabileceğini herkes bilmektedir. Online alışverişin Geleneksel alışverişe göre olan eksikliklere çözümü Social Shopping getirmektedir. Social shoping sayesinde insanlar alışveriş öncesinde arkadaşlarına danışma imkanına sahip olacaklar, arkadaş ve diğer müşterilerin yorumlarına ulaşabilecekler. Bunun en bariz örneği şirketlerin kendi ürünlerini Facebook gibi büyük kitlelerin bulunduğu sitelerde ürünlerini sunmalarıdır. Şirketler müşterilerine daha etkin ulaşabilmeleri için lokasyon tabanlı servisleri ürettiler, bunun en yaygın örneği olan foursquare müşterinin bolonduğu lokasyona yakınFacebook-Credits yerlerdeki fırsatları müşteriye bildirmektedir. Şirketlerin başvurduğu bir diğer pazarlama yöntemi ise Augmented Reality (Дополненная реальность). Ray-Ban Virtual Mirror, TAAZ Virtual Makeover, Real Beauty ve AXE’s Falling Angels in London Victoria bunun güzel örneklerindendir.facebook gift cards

            Sosyal medya sitelerdeki oyun ve ticaretin yaygınlaşması ile sanal para (prepaid cards) ortaya çıkmıştır. Bunun en yayygın örneği Facebook Credits. 1$=10 Facebook Credits. Emre Güzere göre Facebook bunu kendisi bilmese de, Facebook Credits, birçok banka/ülkenin yapmak istediği fakat yapamadığı, Global Currency olma yolundadır.

           3D Secure Logo Son yıllarda internet üzerinde güvenli ticaret yapmayı sağlamak için geliştirilmiş 3D Secure, müşterilerin “ben satın almadım, paramı geri istiyorum” gibi itirazları ortadan kaldırarak daha çok şirketleri korumaktadır. Emre Güzer 3D secure sistemini daha çok pahalı ürün satan ve büyük şirketlere tavsiye etmektedir. Bunun sebebi 3D secure spariş aşamasını biraz daha uzattığı için on müşterinin 2-3’ünün kaybedilmesi anlamına gelecektir. 3D Secure kullanımı tamamen şirkete kalmış stratjik karara bağlı olduğunu vurgulayan Emre Güzer, Markofoni’nin 3D Secure uygulamadığını, Limango’nun 3D Secure uyguladığını ve GittiGidiyor’un yeni üyelerine 3D secure uyguladığını hatırlattı.

            Bunun yanı sıra internetten alışverişin çok riskli olduğuna inanan insanları da e-tıcarete yakınlaştırmak isteyen bankalar yakında vadesiz hesap kartlarından (Debit Card) taksitli online alışveriş yapmalarını sağlayacaklar.

            Online ödemenin diğer yöntemleri Amerikada çok yaygın olmasına rağmen Türkiyeye daha yeni giren PayPal, Google Checkout, Bonus Pay ve Türkcell/ Avea/ Vodafone Mikro Ödeme yönetmleridir.

Emre Güzer iletişim bilgileri:

Emre Güzer Facebook Emre Guzer twitter Emre Guzer linkedin Emre Guzer friendfeed

Advertisements
Categories: E - Marketing
  1. No comments yet.
  1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: